Tak!  Wzajemne wpływy starości oraz technologii widoczne są na co dzień. Przyjrzyjmy się pierwszej sytuacji – oddziaływania nowości technicznych na osoby starsze.

Przede wszystkim postęp technologiczny porusza się bardzo szybko. Na rynku co chwilę pojawiają się nowości (nowe rozwiązania, technika, skomplikowane urządzenia). Osoby, które urodziły się w okresie istnienia tych sprzętów i technologii, obcują z nimi od początku. Seniorzy i seniorki natomiast uczą się ich wraz z ich powstawaniem. A to nie zawsze jest łatwe. Większość z nas zdaje sobie sprawę ze złożoności urządzeń, które powstają – na pewno każdy z nas nie zna nawet wszystkich funkcji swojego smartfona! Tym większą trudność sprawiać to może osobom starszym. I tu zaznaczmy, że nie wszystkim! Znamy wielu seniorów i seniorek, którzy śmigają po dotykowym ekranie lepiej niż my 🙂

Jednak wciąż wiele osób starszych ma trudności z korzystaniem z takich urządzeń. I tutaj właśnie pojawia się wpływ starości na technologię. Aktualnie większość, być może wszyscy producenci sprzętów elektronicznych, smartfonów, laptopów czy telewizorów, wdrażają rozwiązania skierowane do osób starszych. Przede wszystkim zauważyć można telefony z dużym ekranem oraz dużymi przyciskami – posiadają one podstawowe funkcje, bez zbędnych dodatków i ułatwiają korzystanie. W smartfonach dotykowych powstało wiele pozycji umożliwiających komfortowe użytkowanie – powiększanie tekstu i ikon, intuicyjny układ interfejsu, szybkie wybieranie kontaktów, łatwość blokowania i odblokowywania telefonu czy duży i czytelny ekran.

Podobne funkcje, na przykład powiększania tekstu i ekranu znajdziemy w komputerach oraz laptopach. Dodatkowo dużo treści w Internecie, w tym tekst, materiały zdjęciowe i video, tworzone są z myślą o seniorach – korzysta się z napisów wyświetlanych na filmie a grafiki powstają z odpowiednią wielkością liter i obrazków.

Oprócz samych funkcji istnieje wiele urządzeń ułatwiających codzienne życie – opaski na rękę sprawdzające ciśnienie i puls, na których dodatkowo można ustawić przypomnienia, na przykład o lekach. Takie bransoletki sczytują ilość zrobionych dziennie kroków, co może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej ilości ruchu. Nowe technologie (sprzęty) służą także w obrębie fizjoterapii i ćwiczeń.

Sposób, w jaki działa rynek technologiczny, pokazuje, jak ważne jest wsparcie osób starszych. Wszystkie rozwiązania techniczne skierowane do tej grupy społecznej mają na celu pomoc i upraszczanie codzienności. To skłania nas do wniosku, że w XXI wieku starość można promować na wiele sposobów, a wsparcie seniorek i seniorek jest ogromnie ważne!